Canva Opinie o Programie do Tworzenia Grafiki

Canva to świetne narzędzie, w którym możesz tworzyć imponująco wyglądające elementy graficzne — banery, grafiki do reklam, a nawet CV lub logo. Oferowanych funkcjonalności jest wiele więcej i dokładniej opowiem Ci o nich w poniższym tekście.

Podsumowanie recenzji Canva

Możliwości, które Canva oferuje, sprawiają, że oprogramowanie cieszy się uznaniem nie tylko wśród amatorów, ale nawet profesjonalnych grafików. Pewnie większość profesjonalistów nie przyzna się do tego otwarcie, ale zdarza im się wykorzystywać Canvę. Powód jest prosty — mogą łatwo stworzyć dobrą grafikę, oszczędzając dużą ilość czasu.

Dużą wartość zawodowym grafikom daje Canva Pro (płatna wersja tego oprogramowania): oferująca m.in. obszerną bazę różnego rodzaju szablonów, zaawansowane narzędzia bazujące na AI.

Canva cennik

Z Canvy może każdy bezpłatnie korzystać. Niestety wersja darmowa ma spore ograniczenia. Masz ograniczoną liczbę szablonów graficznych, nie możesz zmieniać rozmiaru projektów, masz mniej miejsca na swoje pliki i nie możesz pracować w zespole — wersja płatna umożliwia wspólną edycję z innymi osobami.

Znacznie lepszym wyborem jest skorzystanie z wersji płatnej. Są tutaj dwa pakiety: Canva Pro i Canva Teams.

Canva Pro przyda Ci się, jeśli chcesz:

  • Korzystać z tysięcy szablonów, które jakością nie odbiegają od tych tworzonych przez zawodowych grafików;
  • Wykorzystać narzędzia AI do generowania grafik i obróbki zdjęć;
  • Automatyzować publikację postów w mediach społecznościowych;
  • Cieszyć się pojemnością dyskową 1 terabajt;

Gdy chcesz pracować w zespole nad swoimi projektami, wtedy lepszym wyborem będzie Canva Teams, która oferuje:

  • Tryb edycji zespołowej (z możliwością dodawania komentarzy);
  • Możliwość skalowania pakietu;
  • Narzędzia umożliwiające profesjonalne zarządzanie marką Twojej organizacji;

Co to jest Canva?

Pytanie niby oczywiste, ale dobrze, abyś zrozumiał, czym tak naprawdę jest Canva i jak działa. Ta aplikacja jest programem graficznym, którego nie musisz instalować na komputerze. Masz do niego dostęp przez przeglądarkę.

Istotą tego narzędzia jest mechanizm przeciągnij i upuść — w polu edycji umieszczasz dowolne elementy graficzne, a później edytujesz ich wygląd. Można powiedzieć, że aplikacja czyni Cię doświadczonym grafikiem bez konieczności spędzania kilku lat na naukę projektowania graficznego.

Jak założyć konto na Canva?

Aby rozpocząć korzystanie z Canvy, wystarczy przejść na stronę: Canva.com i tam założyć bezpłatne konto. Rejestracji możesz dokonać na kilka sposobów:

  • Zintegrowana Platforma Edukacyjna (opcja dla nauczycieli i uczniów);
  • Konto Gmail;
  • Konto Facebook;
  • Adres email;

Jak korzystać z Canva?

Po zakończeniu rejestracji i pomyślnym logowaniu uruchamia się panel Canva. Na początku pojawia się okno z wyborem kilku Twoich planowanych obszarów zastosowań narzędzia. Dzięki tym ustawieniom aplikacja podsuwa Ci szablony i projekty związane z Twoją działalnością.

Okno aplikacji zbudowane jest z panelu nawigacyjnego po lewej stronie i z przestrzeni roboczej w głównym polu — tutaj odbywa się edycja wszystkich Twoich projektów.

Canva pozwala Ci tworzyć następujące predefiniowane typy projektów graficznych:

  • Rolka na IG;
  • Post na Linkedin;
  • Baner na Youtube;
  • Post na Twitter;
  • Prezentacja PDF;
  • Zaproszenia na wesele;
  • Logo w dowolnym formacie;

Użytkownicy mogą praktycznie każdego typu projekt graficzny wykonać w Canvie.

Jak zmienić rozmiar projektu w Canva?

Canva oferuje Ci możliwość zmiany rozmiaru Twoich projektów. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz dany projekt opublikować w kilku miejscach — np. jako baner na blogu, reklama na Facebooku czy post na Instagramie.

Aby skorzystać z tej funkcjonalności, potrzebujesz dostępu do wersji PRO. Możliwość zmiany rozmiaru projektu jest jednym z powodów, dla których warto zainwestować w wersję płatną.

Jak dodać czcionkę do Canva?

Edycja w Canva to dostęp do tysięcy czcionek, które możesz dobierać zgodnie z estetyką Twoich projektów. Wystarczy, że do swojego projektu dodasz jakiś napis. Później nad polem roboczym projektu możesz ustawić jego czcionkę, rozmiar i właściwości stylu takie jak pogrubienie, kursywa, czy też podkreślenie.

Jak obrócić stronę w Canva?

Canva nie udostępnia możliwości obrócenia projektu. Na szczęście można zrobić to w sprytny sposób. Wystarczy przejść do zakładki:

  1. Magiczne opcje i zmiana rozmiaru;
  2. Opcja rozmiar niestandardowy;
  3. Ustawienie odwrotnych wartości dla szerokości i wysokości;
  4. Obrócenie elementów graficznych na projekcie o 90 stopni;

Jak widzisz, opcja ta jest swego rodzaju obejściem, ale pozwala osiągnąć oczekiwany efekt.

Jak wydrukować zaproszenie z Canva?

Każdy utworzony w Canvie projekt możesz łatwo wydrukować na swoim komputerze. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  1. W pierwszej kolejności należy nacisnąć przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu aplikacji;
  2. Następnie należy kliknąć opcję Pobierz;
  3. W ostatnim kroku ustalasz, w jakim formacie chcesz pobrać plik. Możesz go tutaj też skompresować, aby zajmował nieco mniej miejsca na komputerze;

Tak pobrany plik graficzny możesz od razu drukować na swoim urządzeniu.

Tworzenie winietek w Canva

Trochę wybiórczo omawiam tu możliwości Canvy, ale chcę pokazać Ci dostępną tutaj różnorodność. Ludzie planujący ślub mogą przy użyciu tej aplikacji nawet zaprojektować winietki ślubne. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas organizacji wesela.

Oczywiście nie trzeba projektów tworzyć od zera — jest wiele szablonów, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Możesz też taki gotowy szablon dostosować do estetyki winiety: ustawić czcionki i dodać graficzne ozdoby.

Jak zrobić odbicie lustrzane w Canva?

Canva udostępnia opcję Przerzuć. Przydaje się ona podczas tworzenia odbicia lustrzanego w Twoich projektach. Aby zastosować ten zabieg graficzny, wystarczy skopiować interesujące Cię zdjęcie i rozmieścić oba obrazy jeden obok drugiego.

Następnie w panelu nad obszarem roboczym należy wybrać opcję Przerzuć -> Przerzuć w poziomie. Taki zabieg sprawi, że zdjęcie będzie dostępne w odbiciu lustrzanym.

Zalety Canva

Pewnie już doskonale widzisz, że Canva to ogrom możliwości, dzięki którym możesz tworzyć dowolne grafiki. Czas jednak trochę usystematyzować wszystkie zalety tego oprogramowania. Oto lista mocnych stron Canvy:

  • Opcja Przeciągnij i Upuść: to dzięki temu rozwiązaniu możesz elastycznie rozmieszczać elementy na Twoim projekcie — dokładnie tak jak byś przesuwał ikony po pulpicie komputera.
  • Łatwość obsługi: intuicyjny panel aplikacji sprawia, że praktycznie od razu jesteś w stanie zacząć pracę nad Twoimi projektami.
  • Ogromna biblioteka zasobów: stockowe filmy, zdjęcia i atrakcyjnie wyglądające grafiki. Canva Pro daje Ci to wszystko w pakiecie.
  • Łatwość zespołowej edycji: program możesz obsługiwać z pracownikami Twojej firmy lub kolegami z uczelni.
  • Edycja filmów: jeśli tworzysz materiały wideo na potrzeby social media, w Canvie możesz tworzyć reelsy, shortsy — tak, żeby angażowały odbiorców Twojej marki.

Wady Canva

Canva ma niewiele wad, ale czuję się zobowiązany, aby wspomnieć też o nich.

  • Ograniczenia bezpłatnej wersji: jeśli chcesz na poważnie tworzyć grafiki i zaczniesz od bezpłatnej wersji oprogramowania, zobaczysz, że ma ona niewiele do zaoferowania.
  • Brak rozbudowanych efektów: osoby, które zajmują się zawodowo grafiką, może odczuwać brak dodawania takich efektów jak cenie, czy też rozbudowane animacje.

Z wady to byłoby na tyle.

Dla kogo Canva to dobry wybór?

Canva jest idealnym wyborem dla każdej osoby, która chce ułatwić sobie pracę przy projektowaniu grafik. W zasadzie to narzędzie pozwala zajmować się grafiką każdej osobie — nawet takiej, która nie ma pojęcia na temat technik projektowania graficznego.

Jeśli miałbym wskazać grupy odbiorców Canvy, lista mogłaby wyglądać następująco:

  • Osoby promujące działalność w mediach społecznościowych;
  • Graficy;
  • Działy marketingu w firmach;
  • Nauczyciele, studenci i uczniowie;
  • Właściciele firm, którzy robią marketing samodzielnie;

Kiedy Canva nie jest dobrym wyborem?

Z Canvy powinieneś zacząć korzystać w każdym przypadku, gdy chcesz tworzyć szybko grafiki. Takie, za które należałoby zapłacić profesjonalnemu grafikowi. Program znajdzie zastosowaniu w hobbystycznych projektach i komercyjnych przedsięwzięciach, nawet na dużą skalę.

Szczegółowy opis najważniejszych funkcji Canva

Teraz chciałbym się skupić na dokładnym omówieniu opcji, które według mnie stanowią w największym stopniu o sile oprogramowania.

Canva dla nauczycieli

Tworzenie prezentacji komputerowych stało się nieodłącznym elementem współczesnej edukacji. Jeśli jesteś nauczycielem, Canva przyspieszy proces tworzenia prezentacji do szkoły i na uczelnie. Wystarczy, że skorzystasz z dowolnego szablonu i umieścisz na nim wiedzę, którą chcesz się podzielić ze swoimi uczniami.

Canva daje Ci też opcję udostępniania prezentacji uczniom. Możesz dzielić się z nimi Twoim feedbackiem na temat ich efektów pracy.

Prezentacje

Canva daje do dyspozycji użytkownikom rozbudowany moduł tworzenia prezentacji. Masz tu wiele predefiniowanych formatów, w których możesz utworzyć swoją prezentację — dostępne są powszechne opcje takie jak: 16:9, czy 4:3. Oprócz tego jest możliwość ustawienia prezentacji w formacie mobilnym: 1080 x 1920 px.

Jeżeli chodzi o dostosowywanie stylu prezentacji, masz tu też wiele motywów tematycznych. Można tworzyć prezentacje biznesowe, edukacyjne, reklamowe itd.

AI generator

Wraz z rozwojem modeli językowych opartych o sztuczną inteligencją Canva wprowadziła edytor obrazów AI. Wystarczy wpisać prompt, który opisuje Twój pomysł na obraz, a narzędzie stworzy dla Ciebie dobrze wyglądający projekt.

Moduł AI jest zasilany oprogramowaniem Dalle AI, Magic Media i Imagen od Google. Opcja jest dostępna w płatnej wersji Canva.

Kreator logo

Funkcje Canvy obejmują też możliwość tworzenia logo. W prosty sposób na bazie dostępnych szablonów możesz utworzyć logo Twojej firmy, marki lub Twojej organizacji studenckiej.

Nie musisz oczywiście bazować na szablonach tworzonych przez ludzi. Również możesz przy tworzeniu logo wykorzystać sztuczną inteligencję.

Kreator CV

Jeśli szukasz pracy i chcesz w krótkim czasie utworzyć życiorys graficzny, Canva jest niezastąpiona. Z pomocą przychodzą Ci gotowe szablony, na których dodajesz informacje o Twoim życiu zawodowym. Kilkanaście minut edycji projektu pozwala Ci wysłać dobrze wyglądającą prezentację Twojej sylwetki zawodowej do potencjalnych pracodawców.

Kreator plakatów

Jeśli chcesz stworzyć plakat, który rozwiesisz na ulicach miasta, znów Canva Ci w tym pomoże. Wybierasz szablon plakatu, dostosowujesz go według własnych preferencji i ściągasz na swój komputer.

Jeśli nie masz głowy do szukania drukarni, Canva może dla Ciebie zająć się drukiem. Twórcy oprogramowania oferują użytkownikom opcję druku na żądanie. Ty tworzysz swój plakat, a Canva zajmuje się wydrukiem i dostarczeniem go do Ciebie.

Kreator listów motywacyjnych

W liście motywacyjnym liczy się przede wszystkim treść. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o jego atrakcyjną formę wizualną, tutaj ponownie Canva okazuje się niezastąpiona. Możesz wybrać szablon do tworzenia listu motywacyjnego i zapreznetować swój profil zawodowy przed pracodawcą, u którego chcesz pracować.

Kreator dyplomów

Kreator dyplomów to świetne rozwiązanie, które przyda Ci się, gdy sprzedajesz kursy online lub też organizujesz jakieś turnieje, np. w szkole. Nie musisz projektować od zera dyplomów. Szablony załatwiają sprawę za Ciebie. Ty jedynie musisz uzupełnić dyplomy danymi laureatów Twojego konkursu.

Szczegółowa ocena Canva

Uważam, że Canva to jedno z najważniejszych narzędzi, które kiedykolwiek powstały w internecie. Nie ma drugiej takiej aplikacji, która pozwalałaby każdemu stworzyć doskonałą grafikę: szybko i łatwo. Następnie tę grafikę udostępnić w różnych miejscach w internecie i wspólnie z innymi osobami wymieniać się uwagami i poprawkami.

Ogromną zaletą Canvy jest atrakcyjny cennik — Canva Pro dostępna jest dla każdego w cenie zaledwie 450 złotych płatnych raz w roku. Biorąc pod uwagę fakt, że praca grafików bywa sporym wydatkiem, kwota rocznego abonamentu staje się śmiesznie niska za wartość, którą Canva oferuje.

Osobiscie nie wyobrażam sobie codziennej pracy bez tego narzędzia.

Ogólna ocena Canva

Jak możesz zobaczyć we wczęśniejszej części tego artykułu, sam nie mam zbyt wielu zastrzeżeń do tego narzędzia — tym samym polecam je każdej osobie, która chce z różnych powodów tworzyć grafiki.

Opinie klientów Canva

Z oprogramowania korzystają osoby z całego świata. Nie tylko użytkownicy indywidualni ale także największe marki takie jak Fedex, Reddit, czy sieć hoteli Mariott. Patrząc na te brandy, chyba łatwo domyślić się, jaką ich pracownicy mają opinię na temat Canvy.

Prywatni użytkownicy także chwalą sobie to oprogramowanie — widać to na grupach na Facebooku i recenzjach publikowanych w różnych portalach społecznościowych oraz na blogach.

Dane kontaktowe Canva

Jeśli chciałbyś porozmawiać w czasie rzeczywistym z prawdziwym człowiekiem z zespołu Canva, to muszę Cię zmartwić — masz na stronie tylko opcję umożliwiającą kontakt za pomocą formularza. Na szczęście dział wsparcia użytkowników może Ci pomóc w wielu kwestiach.

Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem problemy, które możesz rozwiązać, kontaktując się z pracownikami Canvy.

Dane o spółce Canva

Spółka Canva została utworzona w 2013 roku w Australii. Od początku działalności model biznesowy zakładał oferowanie aplikacji w modelu freemium.

Obecny rozwój firmy pozwolił na zakup dwóch popularnych serwisów z grafikami: Pixabay i Pexels. Firma też miała gorsze momenty, np. w 2019 roku doszło do znacznego wycieku danych użytkowników. Mimo to praca, którą jej pracownicy wykonali, aby naprawić nadszarpnięte zaufanie popłaciła — wciaż oferowana internetowa usługa cieszy się dużym uznaniem klientów z całego świata.

Canva alternatywy

Canva to niejedyne na rynku narzędzie do tworzenia projektów graficznych. Jest dostępnych kilka alternatyw.

Adobe Express

Adobe Express to narzędzie rozwijane przez twórców popularnego oporgramowania Adobe. Narzędzie to oferuje podobne funkcjonalności do Canvy, ale można powiedzieć, że w znacznie mniejszym zakresie. Z pewnością daleko mu do wygody, której doświadczają użytkownicy Canvy.

Crello

Crello to kolejna apka, którą niektórzy postrzegają jako konkurencję dla Canvy. Z tym że Crello oferuje znacznie mniej szablonów i gotowych rozwiązań. Według mnie ta alternatywa jak na razie nie ma zbyt wiele do zaoferowania — tym samym nie warto nią zastępować Canvy.

Figma

Podsumowanie

Jak widzisz, Canva jest świetnym narzędziem, które pomoże Ci tworzyć dobrze wyglądające projekty graficzne bez pomocy profesjonalnego grafika. Praktycznie każdego typu projekt graficzny zrobisz w Canvie, oszczędzając czas i pieniądze.

Canva – najczęściej zadawane pytania o Canva

Co to jest Canva?

Canva to przeglądarkowe oprogramowanie, które pozwala tworzyć grafiki i filmy w różnych formatach. Każdy może założyć bezpłatne konto w narzędziu, by edytować swoje grafiki, a następnie je opublikować w internecie lub wydrukować.

Czy Canva jest darmowa?

Narzędzie jest udostępniane w modelu freemium. Oznacza to, że jest wersja bezpłatna z ograniczonymi funkcjonalnościami i płatna. Ta druga oferuje ogrom możliwości — w wielu przypadkach zastępuje profesjonalnych grafików.

Jak korzystać z Canvy?

Korzystanie z Canvy jest proste. Wystarczy wybrać format grafiki, a następnie na podstawie szablonów zająć się jego edycją. Do gotowego szablonu można dodawać napisy, elemetny graficzne, a nawet animacje w materiałach wideo.

Czy można używać Canvy na urządzeniach mobilnych?

Użytkownicy systemów iOS i Android mogą zainstalować aplikację mobilną na smartfona. Będzie to pomocnym posunięciem, gdy chcemy tworzyć grafiki i filmy z myślą o social mediach takich jak Instagram i TikTok.