Ile można zarobić na tworzeniu stron internetowych

Ile można zarobić na tworzeniu stron internetowych?

Słyszałeś, że tworzenie stron www to świetne zajęcie, które możesz wykonywać jako freelancer? A do tego kusi Cię perspektywa wysokich zarobków? Sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć, zajmując się web developmentem.

Zarobki twórców stron internetowych

Ciężko jest powiedzieć, ile wynoszą zarobki twórców stron internetowych, którzy pracują jako freelancerzy. Wszystko tutaj zależy od marketingu, który te osoby prowadzą. Jedna osoba może każdego dnia zdobywać nowe zlecenia, inna z kolei cierpieć na ich brak — co będzie spowodowane brakiem umiejętności pozyskiwania nowych klientów. 

Spróbujmy trochę poteoretyzować. Przyjmijmy, że stworzenie prostej strony internetowej — podstawowej wizytówki firmy usługowej — kosztuje 1500 zł netto.

Na realizację takiej strony potrzebujesz 3 dni. 

Przy założeniu, że jesteś w stanie w ciągu miesiąca zrobić 5 takich stron, dokonując prostej kalkulacji, wiemy, że zarobisz 7 500 zł netto. Oczywiście to jest bardzo skromny wariant. Możesz znacznie więcej życzyć sobie za realizację takich zleceń. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej wyceny i umiejętności negocjowania z klientami. 

Modele rozliczania z klientami za strony internetowe

Jeśli chcesz tworzyć strony jako freelancer, najpewniej ustalisz z klientami zryczałtowane kwoty. Coś na zasadzie: „wezmę od Pana za tę stronę 2000 złotych”. W znakomitej większości przypadków tak będzie wyglądał Twój model rozliczania zleceń. 

Zdarza się jednak, że zleceniodawcy szukają freelancerów do tworzenia stron, z którymi chcą rozliczać się na podstawie przepracowanych godzin. To również ciekawy model z punktu widzenia zleceniobiorcy. Przy czym musisz pamiętać, aby uczciwie wykonywać swoje zadania. Klient będzie niezadowolony, gdy będzie Ci płacił za przepracowane godziny, a postęp w pracy będzie znikomy.

Jak zarabiać więcej na tworzeniu stron internetowych? 3 sprytne sposoby

Pamiętaj, że hasło „tworzenie stron internetowych” kryje w sobie kilka nieoczywistych usług. Być może wyobrażasz sobie stworzenie witryny jako przygotowanie kodu wyświetlanego w oknie przeglądarki. Otóż nie! To również dodatkowe usługi, za które też możesz życzyć sobie dodatkowe wynagrodzenie. Czas wymienić te usługi:

  1. Pozycjonowanie SEO — jeśli chcesz, by na stronę wchodzili ludzie, musisz zadbać o jej optymalizację SEO, czyli poprawę widoczności w wyszukiwarce Google. Oprócz tworzenia stron możesz właśnie też oferować klientom SEO;
  2. SEO copywriting — podczas tworzenia strony trzeba przygotować teksty na nią. To także zadanie, za które należy policzyć osobno. Tak więc do finalnej ceny strony możesz doliczyć dodatkową opłatę za treści SEO.
  3. Hosting — strona musi być zaparkowana na serwerze internetowym. Jeśli masz swój serwer, możesz oferować swoje usługi hostingowe klientom, którym tworzysz strony.
  4. Szukanie klientów za granicą — jeśli marzą Ci się zarobki rzędu 100 USD za godzinę, możesz poszukać zleceń na międzynarodowych portalach — zwłaszcza tych, gdzie są klienci z Ameryki Północnej i krajów bogatszych od Polski. 
  5. Opieka nad stroną — możesz klientom oferować utrzymanie strony. Jeśli klienci mają stronę na WordPress, wtedy możesz im zaproponować, że będziesz aktualizować wtyczki.

Jak widzisz, da się z tworzenia stron wycisnąć większe zarobki, niż tylko te jednorazowe zapłaty dotyczące utworzenia strony. 

Pamiętaj, że przy niektórych zleceniach klienci mogą życzyć sobie faktury za wykonanie strony. W takich przypadkach będziesz zmuszony do założenia własnej działalności. Taki ruch powinien Cię przybliżyć do większych zarobków. Webmaster posiadający własną działalność gospodarczą jest poważniej postrzegany przez klientów. 

Strona na CMS lub systemie SaaS

Najwięcej możesz zarobić, gdy będziesz tworzyć witryny w gołym kodzie HTML, samodzielnie pisząc skrypty. 

Nieco mniej zarobisz, tworząc witryny na takich systemach jak WordPress. 

Najmniej opłacalnym biznesem będzie tworzenie klientom stron opartych o system SaaS. 

A może lepsze będzie projektowanie stron internetowych?

Pamiętaj, że projektowanie stron, a ich tworzenie to dwie różne rzeczy. Projektowanie obejmuje przygotowanie szaty graficznej strony — zaplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów, ustalenie kolorów i czcionek. Projektowaniem zajmuje się grafik komputerowy, który może liczyć na inne zarobki niż twórca stron.

Jeżeli chodzi o tworzenie stron, zajęcie to polega na odwzorowaniu wizji grafika i przełożeniu jej na kod HTML, który wyświetli się w wyszukiwarce. 

Gdybyś chciał wiedzieć, ile zarabia projektant stron www, możesz wejść na popularne portale z ogłoszeniami o pracę i wpisać hasła w stylu: „UX Designer”, „Web Designer” — wtedy wyświetlą Ci się stanowiska związane z projektowaniem i dowiesz się, jakie są widełki wynagrodzenia. 

Ile można zarobić na tworzeniu stron internetowych?

Już wiesz, ile można zarabiać na tworzeniu stron internetowych. Wiesz też, że jeśli chcesz zarabiać ponad 10 tys miesięcznie, musisz przyłożyć się do strategii marketingowej — jeśli zrobisz to skutecznie, każdego miesiąca będziesz miał swoich klientów, którzy chętnie będą Ci płacić za Twoje usługi związane z web developmentem. 

Pamiętaj, że zarobki w web developmencie zależą od wielu czynników — mimo wszystko jesteśmy pewni, że praca na własny rachunek w tej branży ma sens. 

Podobne wpisy