Pomysł na biznes w domu

Pomysł na biznes w domu: Lista wartych uwagi propozycji 2024 roku

Pomysł na biznes w domu

Szukasz pomysłu, który pozwoli Ci zarobić dodatkowe pieniądze? A może chcesz zacząć coś nowego i przestać wykonywać polecenia swojego szefa? Sprawdź zestaw pomysłów na biznes w domu, które pozwolą Ci pracować zdalnie i co najważniejsze: pracować na własną rękę.

Poniższa lista pokazuje pomysły, na czym zarobić w domu bez inwestowania kapitału. Może się jednak okazać, że niektóre z pozycji będą wymagaly wydatków związanych ze zdobyciem kompetencji w danej dziedzinie.

Sklep internetowy (z własnym magazynem)

Spora część osób wyobraża sobie prowadzenie własnego sklepu internetowego jako sposób na niezależność. I słusznie. Handel online stwarza takie możliwości. Choć to ciężki kawałek chleba.

W XXI wieku można samodzielnie skonfigurować własny sklep internetowy. W dobie szerokiej gamy możliwości technologicznych, umiejętności programistyczne nie są wcale potrzebne. Mało tego, sprzedaż internetową da się na początku prowadzić we własnym domu. W końcu nie musisz zamawiać na początku całych palet towaru — na start wystarczą ilości, które możesz magazynować w domu.

Musisz wiedzieć, że mowa tutaj o sklepie internetowym — nazwijmy to — klasycznym. Działającym na zasadzie: Zamawiasz towar u dostawcy, przechowujesz go w swoim magazynie (lub pokoju w mieszkaniu ? ). Ale spokojnie. Klasyczny model sklepu internetowego nie jest jedyną dostępną na rynku opcją. Jest jeszcze coś takiego jak dropshipping. To kolejny punkt listy Pomysłów na biznes w domu.

Sklep internetowy ( bez magazynu — dropshipping)

Tak jak wyżej napisaliśmy. Obecnie da się sprzedaż internetową prowadzić bez zamawiania produktów na własny magazyn. Mało tego: Da się za towar płacić dopiero w momencie, gdy ktoś od nas go kupi. Taki model nazywany jest dropshippingiem.

Dropshipping to model organizowania sprzedaży detalicznej, w którym właściciel sklepu nie musi trzymać produktów we własnym magazynie. W momencie, gdy sprzedawcy dropshipping uda się sprzedać produkt, hurtownia z którą on współpracuje, wysyła go bezpośrednio do klienta końcowego. Później sprzedawca rozlicza się z hurtownią.

Sądzisz teraz, że dropshipping to doskonały pomysł na biznes w domu? I tak i nie… Tak, bo faktycznie można zacząć bez inwestowania dużych pieniędzy, nie trzeba zajmować się wysyłką produktów samodzielnie, jednak ten biznes nie wygląda tak kolorowo, jak możesz sobie wyobrażać. Na rynku jest spora konkurencja, sprzedaż w dropshippingu to również niskie marże. Musisz podejść do tego z głową, aby dobrze zarobić na dropshippingu. Nie da się tego robić „na pół gwizdka”. Trzeba się zaangażować w pełni.

Dobrym pomysłem może być uruchomie sklepu dla psiarzy lub miłośników kotów. Ludzie coraz chętnie wydają pieniądze na gadżety i akcesoria dla swoich pupili.

Sprawdź ten tekst: Dropshipping — jak zacząć?

Blogowanie

Sądzisz, że blogi to tylko hobbystyczne prowadzenie własnego pamiętnika internetowego? Otóż nie. Być może tak to wyglądało 10 lat temu, ale obecnie blogosfera stała się prawdziwą przestrzenią do zarabiania pieniędzy. Oczywiście bloga możesz prowadzić z dowolnego miejsca na ziemii, zatem jest to doskonały pomysł na biznes w domu (i nie tylko w domu).

Jest wielu blogerów, którzy otwarcie przyznają, że żyją z pisania na własnym blogu. Biorąc pod uwagę, że niemal całe nasze życie przenosi się do internetu, blogowanie będzie coraz lepszą perspektywą zarabiania pieniędzy w domu.

Musisz jeszcze pamiętać, że nie każda dziedzina jest prawdziwą blogową żyłą złota. Należy dobrze się zastanowić, które branże rokują w kontekście zarabiania pieniędzy online.

Plustem tego zajęcia jest łatwość startu — wystarczy założyć swoją stronę i zacząć pisać. Stronę warto założyć na systemie WordPress. Stwarza on najszersze możliwości w kontekście promocji bloga.

Sprawdź: jak założyć bloga na WordPress?

Przygoda influencerska

Znasz na pewno z mediów społecznościowych jakiegoś popularnego influencera, albo może raczej influencerkę — chyba to zajęcie jest popularniejsze wśród kobiet. Ci ludzie prowadzą świetne biznesy w domu. Albo nie tylko! Ale na pewno nie robią tego w pracy na etacie.

Pamiętaj, że jako influencer w zasadzie prowadzisz firmę, a to, jak skutecznie rozwijasz ją za pomocą Instagrama, będzie głównym czynnikiem decydującym o Twoim sukcesie. Polubienia, obserwacje i wskaźnik zaangażowania będą Twoimi określonymi KPI.

Marki coraz częściej chcą współpracować z mniejszymi influencerami – znanymi jako mikroinfluencerami – którzy zazwyczaj mają mniej obserwujących, ale wysokie wskaźniki zaangażowania.

Kanał na Youtube lub własny vlog

Lubisz pokazywać się przed kamerą? Sądzisz, że masz coś ciekawego do powiedzenia, co zainteresuje określoną grupę odbiorców? Jeśli tak, to z pewnością musisz spróbować przygody z Youtube’em. Albo innym kanałem social mediowym, gdzie możesz zamieszczać swoje filmy.

Tak naprawdę na Youtube znajdziesz amatorów każdego rodzaju treści. Od zabawnych filmików, przez recenzje książek, aż po prezentację naukowych treści. To co ważne, tworzenie kanału na Youtube nie wymaga zbyt dużych inwestycji. Potrzebny Ci jest mikrofon i kamera. Przyzwoity sprzęt — niekoniecznie nowy — da się już kupić do 1000 zł. Oczywiście z czasem na pewno będziesz chcieć zmienić to na coś bardziej profesjonalnego.

Kariera podcastera

Podcast jako pomysł na biznes w domu

Wiesz czym jest podcast? To specjalne audycje, które zamieszczasz na specjalnych platformach dla podcasterów. Tutaj podobnie, jak w przypadku kanału na Youtube, musisz mieć pomysł na temat Twojego podcastu i zacząć nagrywać audycje.

To, co fajne, możesz łączyć działalność podcasterską z nagrywaniem filmów na Youtube. Łatwo przerobić filmiki z Youtube na podcast — wystarczy pobrać dźwięk i zapisać je w odpowiednim formacie.

Programy afiliacyjne

Na wstępie powiedzmy to jasno: Ten pomysł na biznes w domu sprawdzi się, jeśli prowadzisz swoją stronę, bloga, kanał na Youtube, lub w jakimkolwiek innym medium społecznościowym. Ten sposób zarabiania pieniędzy polega na promowaniu produktów/usług innych osób lub firm. W zamian za to, pobieraniu określonej prowizji.

Ten biznes może wyglądać w następujący sposób: Robisz recenzję jakiegoś produktu na Youtube, a gdy Twoi widzowie dokonają zakupu, Ty otrzymujesz pieniądze od firmy, która zajmuje się sprzedażą tego produktu. Na tym biznesie można naprawdę sporo zarobić.

Zdalny/-a asystent/-ka

Jest wielu przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na załatwianie bieżących spraw. Chodzi o umawianie spotkań, rezerwacje miejsc w restauracjach na spotkaniach biznesowych itd. Takie osoby potrzebują kogoś, kto będzie się tymi wszystkimi organizacyjnymi sprawami zajmował.

Ten pomysł na biznes w domu raczej nie jest żyłą złota, ale oczywiście pozwoli zarobić jakieś pieniądze. Raczej to jest propozycja dla młodych osób. Plusem jest fakt, że do tej pracy wystarczy telefon, komputer i dostęp do internetu.

Web Development

Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na programistów tworzących strony internetowe. Ten trend będzie na pewno się utrzymywał. W dobie szerokiej dostępności materiałów naukowych, łatwo można nauczyć się tworzenia stron www. To naprawdę nie jest aż tak skomplikowane, jak może się wydawać.

Jeśli uważasz, że kariera web developerska to coś, co może Cię zaintersować, polecamy rozejrzeć się na Youtube za materiałami naukowymi. Najlepszym miejscem w polskim internecie do nauki tworzenia stron internetowych jest kanał Youtube: Pasja Informatyki. Możesz też skorzystać z oferty szkół, które oferują kursy nauki programowania.

Jest wielu web developerów freelancerów, którzy prowadzą własny biznes w domu. Zleceń w internecie naprawdę nie brakuje.

Sprzedaż domen internetowych

Kolejnym zajęciem, powiązanym blisko z tworzeniem stron internetowych, jest handel domenami. Domena to w skrócie mówiąc, adres strony, np. facebook.com, google.pl itd. Być może nie wiesz, ale niektóre domeny potrafią swoją wartością przekraczać kwotę 10 000 dolarów.

Zdarza się, że komuś uda się tanio kupić atrakcyjną domenę, wtedy może ją wystawić na specjalną giełdę i tam sprzedać ją po atrakcyjnej cenie.

Projektowanie graficzne

Masz dobry zmysł estetyczny? Może właśnie warto zainteresować się grafiką komputerową? To wprawdzie nie jest tak dochodowa dziedzina jak programowanie, ale dobrzy graficy komputerowi na zarobki narzekać na pewno nie mogą.

W dobie internetu, wszyscy potrzebują usług grafika komputerowego. W końcu w internecie dominuje obraz. Możesz szukać zleceń dotyczących tworzenia projektów stron internetowych, projektowania logo, lub też różnego rodzaju banerów reklamowych, wizytówek i wszystkich materiałów promocyjnych.

Zleceń możesz szukać na takich portalach, jak:

Również jest wiele grup na Facebooku, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty dla grafików komputerowych.

Specjalista social media

Dosłownie każdy korzysta z mediów społecznościowych. To również strategiczne narzędzie dla biznesu. Skoro klienci każdej firmy są w mediach społecznościowych, to również te firmy muszą tam prowadzić działania marketingowe.

Lubisz tworzyć grafiki? Pisać posty? Być może kogoś zainteresuje Twoje wsparcie w tym zakresie. Pamiętaj, że trzeba tworzyć angażujące treści. Doskonale wiesz, że w mediach społecznościowych jest mnóstwo nieatrakcyjnych postów.

Ale spokojnie, z czasem można się wszystkiego nauczyć. Również tworzenia ciekawych i angażujących treści na potrzeby mediów społecznościowych.

Warto też mieć swoją specjalizację. Każdy kanał społecznościowy różni się od siebie. na Instagramie raczej panuje swobodniejsza atmosfera, zaś Linkedin jest portalem bardziej oficjalnym. Nie każde medium musi Ci odpowiadać. Dlatego możesz wybrać swoje ulubione i doskonalić się w komunikacji za jego pośrednictwem.

Content Marketing i copywriting

Jeśli pisanie jest zajęciem, które sprawia Ci przyjemność, sprawdź, czy nie chcesz zająć się copywritingiem i content marketingiem. Proponujemy oba te zajęcia przedstawiamy w ramach jednego pomysłu na biznes w domu, bo są one blisko powiązane.

W skrócie rzecz ujmując: copywriting polega na tworzeniu perswazyjnych tekstów. Takich, które mają zachęcać klientów do określonego działania. Najczęściej chodzi o zakup produktu lub usługi firmy, dla której copywriter tworzy teksty. Jest wiele odmian copywritingu.

  • Direct response copywriting: tutaj chodzi wprost o zwiększenie sprzedaży za pomocą tekstu;
  • SEO copywriting: polega na tworzeniu tekstów, które pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania Google;
  • Copywriting techniczny: to taki rodzaj copywritingu, w którym osoba tworzy zaawansowane teksty z danej dziedziny. Tutaj nie zawsze głównym celem jest zwiększenie sprzedaży;
  • Copywriting kreatywny: Ten rodzaj copywritingu polega na tworzeniu kreatywnych koncepcji reklamowych, haseł promocyjnych, których celem jest zwiększenie sprzedaży.

Plusem tej branży jest niski próg wejścia. Każdy może zająć się copywritingiem, ale żeby być w tym fachu dobrym, trzeba sporo pisać — regularnie pracować nad swoim warsztatem.

Content marketing to całkiem zbliżone zajęcie do copywritingu. Ono również polega na tworzeniu biznesowych tekstów, ale ich celem nie jest sprzedaż. Przynajmniej niebezpośrednia sprzedaż. Tutaj chodzi bardziej o oferowanie wartości klientom zawartej w treści.

Przykładami tekstów content marketingowych są:

  • Wpisy blogowe;
  • Ebooki;
  • Checklisty;
  • Raporty;
  • Case study;

Często te same osoby zajmują się zarówno copywritingiem i content marketingiem. Z pewnością możesz spróbować tego zajęcia, jeśli ciągle zastanawiasz się, na czym zarobić w domu. Początkowo pewnie nie będzie to źródło dużych przychodów, ale z czasem możesz na serio zgarniać niezłe pieniądze za teksty wysokiej jakości.

Chcesz nauczyć się pisać teksty zoptymalizowane pod kątem SEO? Sprawdź kurs SEO copywritingu

Pozycjonowanie stron internetowych

Każdej firmie zależy na tym, by być wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Oznacza to, że na rynku jest spore zapotrzebowanie na specjalistów SEO. Nie zanosi się, by pozycjonowanie stron www miało przestać być ważną dziedziną.

Jeśli interesuje Cię internet i działanie wyszukiwarki Google, SEO może okazać się zajęciem, które wybierzesz jako swój pomysł na biznes w domu.

Klientów na pewno Ci nie zabraknie. Musisz jednak znać się na rzeczy. Niestety w tej branży jest wielu „ekspertów”, którzy sporo obiecują, a ostatecznie efektów ich działań nie widać.

Jeśli chcesz zgłębić temat SEO, poszukaj na Youtube kanałów na temat. Jest tego naprawdę mnóstwo.

Usługi tłumaczeniowe

Jeśli sztuczna inteligencja nie zabierze tłumaczom pracy, tak długo będzie duże zapotrzebowanie na tłumaczy. To naprawdę kolejny świetny pomysł na prowadzenie firmy w domu. Wiadomo, że musisz znać dobrze jakiś język, aby zostać tłumaczem.

Zleceń możesz szukać na Facebooku, na specjalnych grupach dla freelancerów, jak również na takich portalach, jak OLX.

Korepetycje online

Jak świat światem, ludzie korzystają z wiedzy innych, by doskonalić swoją wiedzę z danej dziedziny. Internet sprzyja prowadzeniu korepetycji. Wiele osób ceni sobie wygodę nauki zdalnej, dlatego jeśli jest jakieś zagadnienie, w którym czujesz się pewnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć dzielić się tą wiedzą z innymi.

Najczęściej z korepetycjami kojarzy nam się nauka języków, lub w szkole: matematyki, lub innych przedmiotów, z którymi uczniowie często mają problem. Ale korepetycji można udzielać z dosłownie każdej dziedziny! Gwarantujemy, że znajdą się chętni, bez względu na fach, który posiadasz. Ludzie po prostu lubią poszerzać swoją wiedzę.

Serwis komputerowy

Zapotrzebowanie na specjalistów, którzy naprawią komputer będzie zawsze. Komputery w końcu zawsze będą się psuły. Jeśli masz do tego tzw. smykałkę, nie ma na co czekać. Wystaw ogłoszenie na którymś z portali z ogłoszeniami i zacznij to robić.

Na tym możesz naprawdę sporo zarobić. Zwłaszcza, że niekiedy ludzie pilnie muszą skorzystać z usług speca od komputerów.

Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, ale też niezwykle opłacalne. Kryptowaluty to dobra inwestycja, jeśli masz czas, aby śledzić trendy w świecie cyfrowych walut.

Jak na razie ten biznes stale rośnie. Wiele osób w Polsce zarabia naprawdę duże pieniądze inwestując w kryptowaluty. W internecie jest wiele poradników, które pomogą Ci łatwo wejść w ten biznes.

Rękodzieło

Sprzedawcy obecnie koncentrują swoje wysiłki sprzedażowe na kanałach internetowych. Z pomocą przychodzą takie portale jak Etsy i ArtFire, które bardzo ułatwiają rzemieślnikom dotarcie ze swoimi wysokiej jakości ręcznie robionymi produktami do klientów. Klientów w tej branży znajdą osoby zajmujące się m.in. szydełkowaniem koców lub unikatowych malowanych wyrobów szklanych. Jeśli masz wyjątkowe rzemiosło, sprzedawanie swoich produktów w witrynie e-commerce to dobry sposób na zarabianie pieniędzy, jeśli marzy Ci się własny biznes w domu.

Sprawdź listę pomysłów na rękodzieło i zacznij zarabiać z domu

Koszty uruchomienia tego pomysłu na biznes są bardzo niskie. Jeśli potrafisz szybko tworzyć i sprzedawać swoje dzieła sztuki w sklepie internetowym, bardzo szybko zaczniesz zarabiać. Lokalni rzemieślnicy odnoszą większe sukcesy, gdy promują swoje firmy w mediach społecznościowych.

Projektowanie wnętrz

Kto nie chce mieć dobrze zaprojektowanego mieszkania? Większość z nas o tym marzy. Dlatego projektanci wnętrz są często poszukiwani. Jeśli masz świetne wyczucie stylu i wiesz, jak sprawić, by każda przestrzeń wyglądała świetnie, to może być praca dla Ciebie.

Chociaż zaczynanie jako nowicjusz w tej dziedzinie może być zniechęcające, możesz zarobić przyzwoite wynagrodzenie, gdy zostaniesz uznanym projektantem, a twoje portfolio klientów się powiększy.

Airbnb

Wynajęcie niewykorzystanej przestrzeni za pośrednictwem Airbnb zapewnia łatwy dochód pasywny i nie potrzebujesz wiele, aby zacząć. Jako gospodarz Airbnb będziesz miał również okazję poznać ciekawych ludzi.

Niezależnie od tego, czy wynajmujesz mieszkanie, czy cały dom, dzięki Airbnb możesz co miesiąc zarabiać solidne dochody.

Fotografia

Kariera fotograficzna nie jest nowym pomysłem, ale nadal jest doskonałą okazją dla każdego, kto chce zarobić kilka dodatkowych złotych, jednocześnie realizując swoją pasję.

Aby rozpocząć pracę jako fotograf, musisz zainwestować w dobry aparat cyfrowy i posiadać umiejętności edycji zdjęć. Wiadomo, łatwo powiedzieć… Ale praktycznie w każdej branży trzeba szlifować swoje umiejętności.

Sprzedaż balonów z helem

Biznes oparty o sprzedaż balonów z helem może być naprawdę dochodową działalnością, którą spokojnie można wykonywać w domu. Zaletą tej formy działalności jest niski próg wejścia — aby zacząć, wystarczy zorganizować butle z helem i balony. Później oczywiście trzeba też zadbać o odpowiednią promocję. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to raczej działalność o lokalnym zasięgu. Mimo to balony z helem mogą być dobrym sposobem na rozkręcenie sprzedaży w domu.

Nietypowy pomysł na biznes w domu…

Chcąc pracować z domu, można zająć się wynajmem maszyn budowlanych — np. osoby, które szukają firmy świadczącej usługi koparką, mogą być zainteresowane wynajęciem takiego pojazdu. Jakby nie patrzeć, jest to forma biznesu w domu. 😎

5 wskazówek: jak zacząć realizować pomysł na biznes w domu

Jeśli zastanawiasz się, na czym zarobić w domu, to bez względu na Twój pomysł, poniższe wskazówki przydadzą Ci się na etapie planowania.

  • Wybór odpowiedniej branży: Pamiętaj, że decyzje biznesowe należą do poważnych. Świat się pewnie nie zawali jeśli Ci się nie uda rozkręcić dobrze działającej firmy, ale dobrze jest przemyśleć swoją decyzję. Poszukaj na forach/grupach FB, co ludzie piszą na temat branży, w której chcesz działać. Może się okazać, że to co wydaje Ci się dobrym pomysłem, okaże się w rzeczywistości totalną klapą.
  • Analiza konkurencji: Zorientuj się, jak dużo firm działa w Twojej branży. Tu również pomocny będzie przegląd grup dyskusyjnych i mediów społecznościowych. Posłuchaj ludzi na Youtube.
  • Znajdź swoją przewagę rynkową: Zastanów się, co możesz zaoferować klientom, a czego nie oferuje Twoja konkurencja. Być może będzie trudno znaleźć taki element, ale na pewno warto spróbować.
  • Analiza finansowa: Być może branża, w której chcesz zacząć prowadzić swój biznes w domu nie wymaga początkowych inwestycji, ale warto się zastanowić, czy masz jakieś środki finansowe, które możesz przeznaczyć choćby na promocję swojej działalności.
  • Planowanie promocji: Pomyśl, jak będziesz docierać do klientów ze swoją ofertą. To ważny element każdego biznesu. A być może i najważniejszy.

Pomysł na biznes w domu: podsumowanie

Jak widzisz, pomysłów na niezależność finansową jest obecnie sporo. Głównie internet stał się katalizatorem do pracy zdalnej, na własnych zasadach. Warto właśnie ten internet wykorzystać, by znaleźć zajęcie, które będzie w 100% odpowiadać naszym umiejętnościom, pasjom, jak również będziemy mieli świadomość, że jesteśmy w stanie świadczyć usługi na wysokim poziomie. To by było na tyle, jeśli chodzi o pomysły na biznes w domu.

To by było na tyle w temacie pomysłów na biznes w domu. Trzymamy za Ciebie kciuki. 😉

Które zajęcie da mi największe zarobki?

Obecnie jest największe zapotrzebowanie na tzw. zawody przyszłości — te związane z nowoczesnymi technologiami: programowanie, uczenie maszynowe, data science, robotyka. Te zawody jednocześnie stwarzają najlepsze perspektywy zarobkowe. Niestety nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego typu zajęć.

Ile potrzebuję pieniędzy na start, aby zacząć zarabiać z domu?

Wszystko zależy od wybranego zajęcia. Wiele działalności można prowadzić bez żadnego kapitału początkowego. Obecnie jest sporo zajęć, które wymagają tylko dostępu do komputera.

Jaki jest najepszy pomysł na biznes w domu dla mamy?

To wszystko zależy, czym się mama interesuje. Z reguły kobiety mają predyspozycje do wykonywania zajęć wymagających precyzji i związanych z pracą manualna, np. rękodzieło: szycie, przygotowywanie różnego rodzaju ozdób, t-shirty personalizowane.

Podobne wpisy