Jak radzić sobie z prokrastynacją?
Znasz to uczucie, kiedy masz pełną listę zadań do zrobienia, a stale odwlekasz ich realizację? Winna tego zjawiska jest prokrastynacja. Co to jest dokładnie i jak sobie z nią radzić, dowiesz się z poniższego poradnika.
Spis treści
Prokrastynacja: co to jest?
Prokrastynacja to problem, z którym boryka się znaczna część społeczeństwa. W rzeczywistości, według badań, aż 95% z nas do pewnego stopnia odwleka wykonywanie zadań. Prokrastynacja dokładnie polega na podejmowaniu decyzji o zrobieniu czegoś innego zamiast zadania, o którym wiesz, że powinieneś zrobić. Od lenistwa różni się tym, że w przypadku lenistwa po prostu nie robisz nic, bo Ci się nie chce.
Prokrastynacja zwykle polega na ignorowaniu nieprzyjemnego, ale prawdopodobnie ważniejszego zadania, na rzecz takiego, które jest przyjemniejsze lub łatwiejsze.
Uleganie temu zjawisku może mieć poważne negatywne konsekwencje. Nawet nieznaczne przejawy prokrastynacji mogą wywoływać w nas poczucie winy, frustracji. To z kolei może prowadzić do mniejszej produktywności i finalnie doprowadzić do sytuacji, w której nie realizujemy ustalonych celów.
Nie lekceważ tego problemu: jeśli przez dłuższy czas ulegasz prokrastynacji, może się z czasem okazać, że staniesz się silnie zdemotywowany, co w konsekwencji może prowadzić do depresji i utraty pracy.
Jak sobie radzić z prokrastynacją?
Zapoznaj się ze wskazówkami, którymi dzieli się copywriter pracujący od lat zdalnie: Przestań dramatyzować: Często przyczyna prokrastynacji jest banalna. Nie chcesz się zabrać za jakieś zadanie, ponieważ wydaje Ci się ono dramatycznie trudne, lub też nudne jak flaki z olejem. Skup się na celu! Trzeba je wykonać i nie ma sensu dramatyzować. Im wcześniej to zrozumiesz, tym szybciej uporasz się z nim.
Patrz na zadania w szerszym horyzoncie czasowym
Prokrastynacja wiąże się z odkładaniem zadań i użalaniem się nad sobą w kontekście ich realizacji. Spróbuj zmienić optykę. Pomyśl o problemach, jakie Cię spotkają, jeśli tego zadania nie wykonasz. Mało tego, weź pod uwagę to, że im wcześniej je skończysz, tym szybciej będziesz mieć czas na inne, często przyjemniejsze aktywności. np. Musisz pozmywać podłogę i nie chcesz tego robić. Pomyśl więc, jak miło będziesz przyjąć gości do swojego domu, gdy ten będzie pięknie wysprzątany.
Nadaj ramy czasowe swojej pracy
Często jest tak, że planujesz wykonać zadania na zasadzie: Zrobię to wtedy, kiedy będę miał chwilę wolnego czasu. TAK NIE MOŻNA! Ten wolny czas nigdy nie nadejdzie. Trzeba jasno ustalić harmonogram pracy i się go trzymać!
Ustalaj realistyczny harmonogram
Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, nawyki i predyspozycje. Jeśli nie lubisz chodzić późno spać, to nie planuj przeczytania branżowej książki na 22:00. Najpewniej uznasz, że zrobisz to w innym terminie. Dlatego jeśli jesteś rannym ptaszkiem, zaplanuj lekturę na godziny poranne.
Dokonuj rozsądnego podziału pracy
Często ogrom pracy sprawia, że odsuwamy na później zadanie. Dlatego warto jest każdy projekt rozbić na części i skupiać się realizacji każdej z nich po kolei. Wyobraź sobie, że jesteś programistą i tworzysz strony. Najpierw zaplanuj tworzenie projektu graficznego. Później kodowania poszczególnych podstron, a na końcu uzupełnianie treści.
Nie wymyślaj wymówek!!!
Często jest tak, że lubimy szukać usprawiedliwień i ulegamy mechanizmowi racjonalizacji… Coś co jest ważne, traktujemy jako nieważne, bo sobie tworzymy wymówki. I odwrotnie: rzeczy nieważne uznajemy za istotne. Wszystkiemu winne są wymówki, które pogłębiają naszą prokrastynację.
Przygotuj środowisko sprzyjające pracy
Warunki w jakich pracujesz, albo pomagają w skupieniu, albo wręcz odwrotnie. Na pewno, Tobie też się zdarza, że odrywasz się od pracy, bo ktoś do Ciebie napisał na jakimś komunikatorze internetowym. Pamiętaj, aby na czas pracy wyłączyć się ze wszystkich mediów społecznościowych, wyciszyć telefon, nie korzystać ze skrzynki email i oddać się realizacji zadań.
Ustal sobie wewnętrzny system nagród
Każdy lubi dostawać nagrody. Choć te przyznawane przez samego siebie mają mniejszą wartość, to nadal są pozytywną zachętą do pracy. Najłatwiej jest stworzyć w głowie swego rodzaju systemu warunkowy: Nie wyjdę ze znajomymi do pubu, dopóki nie skończę zadania X. Albo: Nie obejrzę filmu, dopóki nie uporam się zadaniem Y.
Nie oceniaj sie zbyt krytycznie
Choć ten punkt może stać w lekkiej sprzeczności w porównaniu z poprzednimi, to jest też ważnym elementem. Nie możesz się karać za to, że coś poszło nie po Twojej myśli. Jeśli zbyt późno ruszyłeś z pracą, spóźniłeś się z realizacją zadania, to pamiętaj, że takie rzeczy każdemu się zdarzają.
Ale nie popadaj w zbyt często szukanie wymówek! Bo to znowu wpędzi Cię w każdorazowe usprawiedliwianie swoich niepowodzeń. Zachowaj zdrowy rozsądek.
Podsumowanie: Jak radzić sobie z prokrastynacją?
Sądzę, że zastosowanie powyższych wskazówek, pomoże Ci radzić sobie z prokrastynacją. Pamiętaj, by nie być wobec siebie zbyt surowym, ale cały czas mieć na uwadze powyższe punkty z listy. Zobaczysz, że z czasem Twoja skłonność do prokrastynacji zacznie zanikać. Aż w końcu uwolnisz się od niej w pełni.